Güncel Oyunlarımız

İçerdekiler:

Her şeyden yoksun bırakılan biri en çok neyi özler?
Neyi düşler? Neyi arzular ve onu elde edebilmek için kendinden neleri feda eder?
Bir yılı aşkın süredir işlemediği bir suç yüzünden kimseyle görüştürülmeden gözaltında tutulan bir öğretmen, onun suçlu olup olmadığıyla değil itiraf etmesiyle ilgilenen bir komiser ve ablası yerine öğretmeni ziyaret eden genç bir kız. Bu üç insanın gözünden hayat, tutsaklık ve zaaflar…
Kırmızı Kalem Tiyatro “İçerdekiler” oyunu ile sizi insan doğasının acımasızlığıyla yüzleşmeye davet ediyor.

Ayan Beyan Doğaçlama:

Sadece seyircilerin yönelimleriyle belirlenen konu ve anahtar kelimeler eşliğinde, yine seyircilerin seçtiği oyuncuların oynadığı bir doğaçlama komedi oyunudur.

Oyun biçim ve içerik olarak birbirinden çok farklı bölümlerden oluşmaktadır. Her bölüm başlamadan moderatör tarafından seyircilerden oyun kişilerinin mesleği, bulundukları mekan,hangi konu üzerinde oyun kuracakları, oyun kişilerinin ilişkileri gibi yönelimler alınır ve oyuncular seyircilerden aldıkları yönlendirmelerle ‘o anda’ rolü oynamaya başlarlar.

Neler olacağını/olabileceğini hiç birimiz bilmiyoruz. Hep birlikte göreceğiz. Hep birlikte oynayacağız. Oyun oynamayı özleyenlere...

Alfred:

Sanatını konuşturan ağustos böcekleri aşkına! Kışa hazırlık yapan tarla fareleri harıl harıl çalışıyordu. Biri hariç: Alfred. Herkes yiyecek toplarken o öylece oturuyor, etrafı izliyordu. Durun, hemen parmağınızı sallamayın. O da çalışıyordu elbette. Kelimeleri, güneşin parıltılarını ve renkleri topluyordu. Peki gri kış kapıya dayandığında bunlar karın doyurur muydu?

Alfred’in hepimiz için şairane bir sürprizi var!

Sandığın Büyüsü:

İki arkadaş bir oyuncakla eğlenirken, oyuncağı paylaşamaz ve aralarında anlaşmazlıklar başlar. O sırada sokaklarından sandığıyla geçen yaşlı adamı fark ederler. Yaşlı adama sandığı taşımak için yardıma giden çocuklar sandığın içinde buldukları, birbirinden farklı nesnelerden yeni oyuncaklar ve yeni hikayeler yaratmaya başlarlar. Obje tiyatrosunun güzel bir örneği olan sözsüz bir oyundur.

Dans Eden Eşek:

Yaşlı bir göçebe dans eden eşeğiyle birlikte mızıka çalıp gösteri yaparak para kazanır. Civardaki iki kafadar hırsız tarafından dolandırılınca onlara güzel bir ders verir. Bu eğlenceli hikayeye eşek danslarıyla; Göçebe ve iki kafadar da güzel şarkılarıyla katılırlar.

Ejderha, Maya ve Kardan Adam:

Annesi ve babasından istediği yılbaşı hediyesini almayan Maya, Noel Baba'yı bulmaya karar verir. Kardan Adam ile karşılaşıp yol arkadaşı olurlar. Bu eğlenceli hikayeye yolda karşılaştıkları Penguen, Kardelen, Ejderha ve Pelikan, şarkı ve hikayeleriyle katılırlar ve sonunda Noel Baba'ya ulaşırlar.

Uykusuz Mars Kraliçesi:

Halkı çok mutlu olan Mars Kraliçesinin ' ya halkım mutsuz olursa?' diye uykuları kaçmakta ve bir türlü uyuyamamaktadır. Bu soruna çare arayan Prenses ve Soytarı en sonunda bir masal canlandırırlar ve Kraliçe uyuyakalır.

İletişim

Soru ve önerilinizi bize yazın.

Gönder